بهترین رژیم غذایی برای انواع طوطی سانان

date 1394/02/11     author تیم بیردفا     comments 0 نظر     visit 1385 بازدید

 

تغذیه مناسب برای طوطی ها

 

همانطور که گفته شد عدم رعایت صحیح یک رژیم غذایی مناسب برای طوطی شما ، موجب می شود که دچار ضرر و زیان جبران ناپذیری شوید. برای اینکه طوطی هایی شاداب و قوی از نظر جسمانی داشته باشید ، بهترین راه رساندن انواع دانه ها ، سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات و ... می باشد.
حال به این می پردازیم که چطور این کار را انجام دهیم و چطور یک برنامه غذایی خوب برای طوطی خود داشته باشیم.
برنامه غذایی پیشنهادی ما از 6 بخش تشکیل می شود :

 1.      غذای اصلی و روزانه طوطی ها
 2.      غذای فرعی طوطی ها
 3.      میوه جات
 4.      معجون مخصوص سبزیجات برای طوطی ها
 5.      معجون مخصوص حبوبات برای طوطی ها
 6.      معجون مخصوص خشکبار برای طوطی ها

 

بهترین رژیم غذایی و تغذیه مناسب برای طوطی ها - طوطی سانان

 

در اینجا به تشریح هر یک از موارد بالا می پردازیم.

غذای اصلی
منظور از غذای اصلی طوطی سانان همان دانه ها هستند. اکثر پرورش دهندگان برای ساختن مخلوط دانه ها روش ها و شیوه های خاص خودشان را دارند. البته متذکر می شوم که این مخلوط در فصل های سرد و گرم ، اندازه و مقدارشان فرق می کند. در اینجا من روشی متداول برای ساخت یک مخلوط مناسب را برای شما ذکر می کنم. دانه های زیادی وجود دارند که برای طوطی ها بسیار مفید هستند ولی ما در اینجا دانه هایی که رایج هستند و در همه مغازه های دان فروشی یا پت شاپ ها موجود می باشند را عنوان می کنیم.
دانه های مورد نظر ما : ارزن درشت ، تخم کتان ، شاهدانه به همراه پلت ( مارک دان پارس بهتر از بقیه می باشد ).
در خرید پلت دقت بفرمایید که تاریخ انقضای آن نزدیک نباشد. چون پلت ها معمولاً تاریخ مصرف سه ماهه دارند. پس در این مورد دقت لازم را به عمل بیاورید. روی کیسه پلت ، تاریخ انقضای آن قید شده است.
حال نحوه ساخت مخلوط :
4 کیلو ارزن درشت + 2 کیلو پلت + 2 کیلو تخم کتان + 1 کیلو شاهدانه
از این مخلوط می توانید به هر نسبتی که نیاز دارید آماده نمایید و روزانه در ظرف غذای طوطی یا طوطی های خود برای جیره روزانه آنها بریزید.

 

غذای فرعی
تخمه آفتابگردان به علت بروز مشکل کبد چرب، برای طوطی هایی که در قفس نگهداری می شوند جزو غذاهای فرعی می باشد. اما برای طوطی هایی که در پاسیو یا سالن به صورت آزاد نگهداری می شوند به عنوان یکی از غذاهای اصلی استفاده می شود که در این مورد تخمه افتابگردان را مخلوط نمی کنیم و در ظرفی جداگانه هر روز در جیره طوطی ها  قرار می دهیم.
بحث اصلی ما در اینجا برای طوطی هایی می باشد که در قفس نگهداری می شوند. پس تخم آفتابگردان را جزو غذاهای فرعی محسوب می کنیم.
غذاهای فرعی طوطی ها عبارتند از : 
تخم آفتابگردان + جوانه دانه ها ( از انواع دانه ها می توانیم جوانه بگریم ، اما در کل جوانه گندم کفایت می کند ) + تخم مرغ آب پز

 1.     تخم آفتابگردان برای طوطی ها هفته ای دو بار و حدوداً برای هر طوطی 15 دانه کفایت میکند.
 2.      جوانه گندم منبعی سرشار از مواد معدنی از جمله کلسیم و همچنین منبعی مناسب ، سرشار از اسیدهای آمینه می باشد. پس جوانه گندم را فراموش نکنید! جوانه گندم را یک روز در میان می توانید در اختیار طوطی ها قرار دهید تا از خوردنش لذت ببرند.
 3.     تخم مرغ آب پز یکی از غذاهایی است که انواع ویتامین ها را دارا می باشد و برای باروری و همچنین رشد جوجه ها بسیار مفید است. تخم مرغ آب پز را بدین صورت در اختیار طوطی ها قرار دهید : سفیده تخم مرغ کامل + یک سوم زرده تخم مرغ. برای طوطی هایی که جوجه دارند هفته ای یک الی دو بار و برای دیگر طوطی ها هفته ای یا دو هفته یک بار کافی می باشد. اگر تخم مرغ آب پز و هویچ را با هم رنده کنید و در اختیار طوطی ها قرار دهید بهتر و مفیدتر می باشد.
   

میوه جات
دادن انواع میوه جات و غذاهای طبیعی باعث می شود که طوطی به طبیعت اصلی خود نزدیکتر شود. با دادن انواع میوه ها مخصوصاً سیب قرمز سلامتی پرنده خود را تضمین کنید. بعضی انواع میوه هایی که می توانید در اختیار طوطی های خود قرار دهید عبارتند از :
سیب + گلابی + پرتقال + نارنگی + هلو + انار + انگور قرمز + تمشک + توت فرنگی + انجیر و ...
دقت کنید با اینکه میوه ها برای طوطی ها بسیار مفید هستند اما هسته میوه ها برایشان بسیار خطرناک و کشنده است! مخصوصاً هسته سیب که به هیچ وجه نباید توسط طوطی خورده شود. پس لطفاً دقت کنید تا هسته را از میوه جدا کنید و بعد در اختیار طوطی ها قرار دهید.

سه نوع معجون اینجا معرفی می کنم که با دادن این معجون ها دیگر طوطی شما نیاز به هیچ مکمل شیمیایی نخواهد داشت. دوستان عزیز سعی کنید که تا جایی که امکان دارد از غذاهای طبیعی در اختیار طوطی های خود قرار دهید تا دیگر نیاز به استفاده از مکمل های شیمیایی نداشته باشید. این مورد برای سلامتی و طول عمر طوطی های شما بسیار کارآمد می باشد.

 

معجون مخصوص سبزیجات برای طوطی ها
سبزیجات و فیبرها برای سلامتی طوطی های بسیار مفید هستند. سرشار از انواع مواد معدنی هستند و در سوخت و ساز درست بدن طوطی ها نقش بسزایی دارند. در اینجا معجونی به شما معرفی می کنم که این معجون را هفته ای سه مرتبه در اختیارشان قرار دهید.
ابتدا سبزیجات زیر را تهیه نموده و همه آنها را با هم خرد نمایید و پس از خرد کردن در اختیار طوطی ها قرار دهید. این نکته را خدمت شما سروران گرامی عرض نمایم که مقدار سبزیجات را به اندازه تهیه و خریداری نمایید زیرا حداکثر طول عمر نگهداری این معجون در یخچال یک هفته میباشد!
کلم سفید + کلم قرمز + کلم بروکلی + گشنیز + جعفری + شوید + شاهی + اسفناج + برگ تربچه + سیرچه + لوبیا سبز + کرفس + نخود فرنگی + فلفل دلمه ای + شلغم ( که خود یک آنتی بیوتیک عالی می باشد )

 

معجون مخصوص حبوبات برای طوطی ها
حبوبات هم بسیار مقوی و سرشار از انواع ویتامین ها و املاح معدنی هستند. با خوراندن معجون حبوبات به همراه دو معجون دیگر پرنده هایی سالم و شاداب داشته باشید.
انواع حبوباتی را که در ذیل می آورم به مقدار لازم تهیه نموده و سه روز در آب خیس داده شود. بعد از سه روز خرد کنید و در اختیار طوطی ها قرار دهید. متذکر می شوم که حداکثر طول عمر نگهداری معجون حبوبات هم یک هفته در یخچال می باشد.
عدس + لپه + لوبیا قرمز + لوبیا سفید + سویا + جو پرک + نخود + قره ماش + ماش + باقالی + برنج + ذرت + ماکارونی
تذکر : برنج یک روز خیس داده شود و ماکارونی نیازی به خیس دادن ندارد.

 

معجون مخصوص خشکبار برای طوطی ها
این معجون ، گرانترین معجون بین دو معجون دیگر هست که اگر مایل باشید می توانید آنرا آماده نمایید. اگر این معجون در جیره غذایی نباشد زیاد مهم نیست اما بودنش بسیار مفید و سودمند است. برای تهیه معجون خشکبار موارد ذیل را تهیه نمایید و خرد کرده و در اختیار طوطی قرار دهید.
بادام هندی ( بادام زمینی نباشد ) + پسته + فندق + نون باگت
این معجون را روزی یک قاشق چایخوری در غذای پرنده بریزید.با توجه موارد ذکر شده در بالا ، اگر این رژیم غذایی را برای طوطی های خود در نظر بگیرید، دگر به هیچ نوع مکملی نیاز ندارید و پرنده هایی سالم و سرحال با قدرت باروری بالا خواهید داشت.
چند نکته مانده که در اینجا خدمت شما سروران عرض مینمایم.


نکته مانده که در اینجا خدمت شما سروران عرض مینمایم.

 1.     کاهو از جمله سبزیجاتی است که منبع غنی از کلسیم و آهن می باشد و در ضمن محرک اشتهای بسیار خوبی است. اما به دلیل ملین بودن این سبزی تا جای ممکن کمتر در اختیار طوطی ها قرار داده شود.
 2.    پودر صدف و کف دریا منابع فوق العاده ای از مواد معدنی مخصوصاً کلسیم می باشند. پس همیشه در قفس قرار داده شود. همچنین کف دریا باعث می شود که طوطی ها منقار خود را با آن تمیز و صاف نگه دارند و مانع رشد بیش از حد منقارشان می شود. به جای پودر صدف می توانید از پوسته تخم مرغ پخته شده که حداقل 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده کنید. ابتدا پوسته را تمیز بشویید و سپس خرد کنید و در اختیارشان قرار دهید.
 3.   آب تمیز برای پرندگان بسیار حیاتی است. سعی کنید هر روز آب پرنده را عوض کنید. اگر از آب شهری که کلر در آن وجود دارد استفاده می کنید حتماً به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت آب را در ظرفی بریزید تا مقداری از کلر موجود در آب آزاد شود.
 4.     استحمام برای طوطی ها بسیار مفید است. در تابستان هفته ای 2 الی 3 بار و در زمستان هر 2 هفته یک بار کافی می باشد. متذکر شوم زمانیکه طوطی ها روی تخم هستند و یا جوجه زیر 10 روز دارند به هیچ وجه به آنها حمام ندهید.

امیدوارم این مطالب برای شما دوستان مفید واقع شود.
 

 

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا