بهترین رژیم غذایی و تغذیه کبوترها

date 1394/03/19     author علی حسینی     comments 0 نظر     visit 1092 بازدید

 کبوتر چه میخورد؟
واقعیت این است که کبوتر ، هر دانه ای که به آن داده شود میخورد.
که البته – اینکه چه چیزی میخورند -  به دو چیز بستگی دارد :
یکی به عادت کبوتر و دیگری ، به تناسب اندازه نوک پرنده با درشتی دانه.


اینکه چه دانه هایی به کبوترانمان بدهیم ، به سه موضوع اصلی برمیگردد :

 • یکی اینکه ، چقدر میخواهیم برای کبوتران مان هزینه کنیم؟
 • دیگر اینکه ، کبوتران ما ، به چه دانه ها و موادهایی نیاز دارند؟
 • و اینکه چه دانه هایی در دسترس داریم؟

 

برنامه غذایی کبوتران رو به چند دسته اصلی تقسیم میکنیم :
خوب – عالی - ممتاز


برنامه غذایی خوب :
مهمترین دان وغذا برای کبوتر ، گندم هست .
بسیارند افرادی که به جز گندم ، ( در تمامی فصول سال ) چیز دیگری به کبوتر نمیدهند.
البته گاهی به عنوان تنوع – هفته ای یکی دو بار ، نان خشک را میکوبند و پودر  میکنند ، سپس الک کرده و به کبوتر میدهند ( به این دلیل الک می شوند ، که تکه های درشت نان که برنده میشوند ، به کبوتر آسیبی نرسانند . ضمنا از نانهای خشک کپک زده ، جهت خوردن پرنده پرهیز می شود).برنامه غذایی عالی  ( مخلوطی عالی ) :
گندم – تخم جارو ( دانه جارو )  – ذرت – عدس
نسبت ترکیب : 5 کیلو گندم – 1 کیلو تخم جارو – 1 کیلو عدس – 2 کیلو ذرتبرنامه غذایی ممتاز( مخلوطی ممتاز ) :
گندم –  تخم جارو – ذرت – عدس – ماش – قره ماش – نخود ریز – گاودانه ( کسن ) – هلر ( سنگگ ) – کافشه – شاه دانه – ارزن ( درشت مخصوص کبوتر ) – جو ( نوعی که لبه تیز ندارند ) – دانه های مرغداری ( پلت – سوپر استارتر )
میزان ترکیب : 10 کیلو گندم – بقیه هر کدام یک کیلو – کافشه و شاهدانه ، هر کدام نیم کیلو
البته درصدی که برای میزان ترکیب دانه ها عنوان شده ، در حد پیشنهاد ما است.
و این میزانی است که خود ما استفاده میکنیم.
ضمنا این برنامه های غذایی ، برای فصل های معتدل سال و جهت عموم کبوتران هستند.
برای فصل های دیگر و زمان های خاص ، میتوان طبق موارد زیر ، تغییراتی را لحاظ کرد:


در فصل گرما :
کافشه و شاه دانه حذف شوند و به جای آنها تخم جارو و جو ، هر کدام یک کیلو ، به مخلوطی ممتاز ، اضافه شوند. چون کافشه و شاهدانه ، بسیار گرم هستند و تخم جارو و جو ، دانه های بسیار خنکی هستند.


در فصل سرما :
کافشه و شاه دانه ، هر کدام نیم کیلو، به برنامه غذایی ممتاز ( به میزان گفته شده ی بالا) اضافه شوند. چون دانه های گرم تری هستند.


به جفت هایی که جوجه ریز دارند ( جوجه های یکروزه تا حدود  ده روزه ) :
به ازای هر کاسه دانه ( مخلوطی ممتاز ) که برای هر فصل  مخلوط شده اند ، یک کاسه ارزن اضافه شود. چون راحت تر هضم میشوند و باعث رشد سریع تر جوجه میشود.
به هیچ عنوان به کبوترانی که جوجه ریز دارند ، پلت سوپر استارتر ندهید ، چون باعث خفگی جوجه میشود.


قبل از تخمگذاری :
 دو کیلو گاودانه و دو کیلو عدس و نیم کیلو شاهدانه و نیم کیلو کافشه ، اضافه شوند. چون باعث تقویت قوای جنسی میشوند.


جوجه هایی که تازه از والدین جدا شده اند و کبوترانی که دوره بیماری را گذرانده اند و بایستی ضعف جسمی آنها تقویت شوند :
پلت های مرغداری سوپر استارتر ( مخصوص جوجه یک روزه گوشتی ) در ظرفی جدا گانه ، همیشه جلویشان باشد. و دانه ممتاز مثل همیشه داده شود. چون باعث درشت تر شدن حجم جوجه ها میشوند و لاغری کبوترهای سینه باخته را بهتر جبران میکنند.


کبوتران بیماری که قادر به خوردن غذا نمیباشند :
میتوانید ، فقط ارزن و عدس و سوپر استارتر مرغداری ، با دست به آنها بخورانید ( البته به مقدار کم ، چون قادر به هضم آن نیستند . مثلا دو وعده در روز و هر بار به اندازه یه قاشق پلو خوری ).
و نیز میتوانید با آسیاب برقی آشپزخانه پودر کنید و با آب قاطی کرده و در حد غلظت ماست در آورد و با سرنگ گاواژ ، در حلق کبوتر وارد کرد. ( روزی دو بار وهر بار 10 تا 15  سی سی ). سرنگ گاواژ را میتوانید از داروخانه های انسانی و دامی تهیه کنید و سر آن را حدود نیم سانتی متر بوسیله چاقو جدا کنید تا به راحتی ، محتویات سرنگ خارج شوند و گیر نکنند.یک سوال :
وقتی  میشود با گندم  تنها ، کبوتران را تغذیه کرد ، چرا دانهای دیگر را با قیمت گران تری جهت پرنده هایمان تهیه کنیم ؟
اول اینکه ، ایمنی پرنده ها یمان را در مقابل بیماریها بالا میبرند.
دوم اینکه ، جوجه های بهتری به ما می دهند.
سوم اینکه ، کبوترانی که قرار است بیشتر از حد معمول به ما جوجه بدهند ( آنهایی که تخمهایشان را به حمال میدهیم تا به فاصله کمتری تخم کنند ) به مواد بیشتر از حد معمول نیاز دارند.
چهارم  اینکه ، کبوترانی که جهت  پرش های طولانی  و مسابقات به کار گرفته میشوند ، به انرژی و مواد غذایی مضاعفی  نیاز دارند . ( البته جهت کبوتران پرشی ، هر کس به نسبت نوع پرش کبوترش و تجربه شخصی اش ، ممکن است برنامه غذایی خاص دیگری داشته باشد ).چند نکته :

 • هیچگاه رژیم غذایی  پرنده  را به صورت ناگهانی تغییر ندهید (  چون به احتمال زیاد ) باعث استرس غذایی و در نتیجه بیماری گوارشی کبوتر  میشود.
 • مقدار غذا را به اندازه ای بدهید که کبوتر سیر شود و البته غذا نیز تمام شود ، تا دیگر هیچ غذایی جلوی پرنده ها نباشد. حتی آنهایی که جوجه دارند. ( مگر سوپر استارتر مرغداری ، در برنامه هایی که گفته شد ).
 • پیشنهاد ما این است که غذای کبوتر را قبل از غروب بدهید . نتیجه این میشود که شما فقط یک وعده غذا میدهید ( و برای آن یکبار وقت میگذارید ) ولی آنها دو وعده غذا میخورند . ( یک وعده قبل از غروب میخورند و میخوابند و وعده دوم را اول صبح ، بعد از بیدار شدن میخورن ).
 • جوجه ها و کبوتران بیمار و کبوترانی که تازه وارد گله میشوند را جدا گانه غذا بدهید ، چون  مورد هجوم و کتک کاری قرار میگیرند و دان های مرغوب تر را بقیه میخورند و ته مانده  دانه ها به آنها میرسد و باعث بیماری و ضعف آنها میشود. ( چون دانه های مقوی تر و خوشمزه تر را ، کبوترهای دیگر میخورند ). و حتی ممکن است هیچ غذایی به آنها نرسد و گرسنگی ، بیمار و ضعیف شان کند.
 • تجربه نشان داده که ذرتهای وارداتی و خارجی موجود در بازار ، اغلب باعث بیماری کبوترها و پایین آوردن ایمنی شان میشود. این نوع ذرت که مخصوص مرغداریها هستند ، هیچ مشکلاتی برای مرغداریها  ندارند . ولی به دلایل نامعلومی ، مشکلاتی برای کبوتران ایجاد میکنند . توصیه میشود ( در صورت امکان )  از ذرت های ایرانی  تهیه شود و اگر امکان دسترسی وجود ندارد ، ذرت ، از برنامه غذایی کبوتران کاملا حذف بشود.
 • بعضی کبوترها ، بعضی دانه ها را نمیخورند . اگر عادت ندارند ، سعی کنید عادتشان دهید که بخورند. ولی اگر شکل و حجم نوکشان مانع از خوردن دانه ای میشود ،  یا فرم آن دانه را  عوض کنید و یا اینکه کلا آن دانه را حذف کنید (  مثلا لانگ فیس ها ، قادر به خوردن ذرت نیستند ، که میشود از ذرتهای خورد شده استفاده کرد ).
 • در صورت کمبود وقت ، میتوانید دانه های مخلوط آماده هم از دانه فروشی ها بگیرید ( آجیل کبوتر ) ولی  بهتر این است  که خودتان ، دانه ها را به میزانی که  پیشنهاد دادیم ، ترکیب کنید.
 • از دانه های حشره زده و سوراخ شده و نیز کپک زده  و رطوبت دیده ، به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • گونی هایی که در مزارع از دانه های تازه پر میشوند ، جهت جلوگیری از زدگی ، قرص هایی سمی در لابلای دانه ها قرار میدهند ( موسوم به قرص برنج  که بویی شبیه به سیر دارند) . استفاده از این دانه های تازه که لای آنها این نوع قرص هست ، باعث مریضی کبوتر میشود . لذا  یا از دانه هایی استفاده کنید که از این نوع قرص در لای آنها استفاده نشده ، و یا اینکه مدت چند ماه از گذاشتن آن قرص گذشته باشد . چون قرص برنج ، بعد از مدتی کاملا از بین می رود ( چون  این قرص ، چیزی شبیه به نفتالین هست و بخار میشود و تاثیر آن از بین میرود ) . خود دانه فروشها میدانند ، دانه ای که به شما میدهند ، در چه وضعیتی هستند .
 • حتی الامکان سعی کنید ، دانه ها را از دانه فروشی هایی بگیرید که در کنار دانه ها ، پرنده هایشان را نگه داری نمیکنند و یا اینکه دانه ها را در ظرفهای سربسته نگه میدارند . به این دلیل که ، در پرنده فروشی ها ، اگه کبوتر و پرنده های  بیماری باشند ، گرده های پر پرنده بیمار ، وارد دانه ها میشوند و از این طریق ، آن بیماریها را ناخواسته ، با دست خودتان  به کبوتران تان منتقل میکنید.
 • پلت های مرغداری را حتما تازه تهیه کنید ( از شرکت های تولید کننده آن)  ، چون عموما سه ماه  بیشتر تاریخ مصرف ندارند. و نیز با دانهای دیگر اگر قاطی نشوند ، بهتراست ، چون زود پودر میشوند ( مخصوصا سوپر استارتر ) پس بهتراست در ظرف غذاخوری جدا گانه گذاشته بشوند.
 • دان هایی که در انبار نگه میدارید را در ظرفی سربسته نگه دارید تا در دسترس موشها و مارمولک ها و سوسک ها نباشند ، چون  ادار و مدفوع شان باعث مسمومیت و بیماری پرنده ها میشوند.
 • گاهی جهت تنوع ، میشود از سبزیجات و بعضی  میوه ها (  مثل هندوانه ) جهت خوردن شان استفاده کرد .

 

برگرفته از سایت http://2kat.ir

نویسنده مقاله استاد بزرگوار جناب آقای علی حسینی

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا