روش صحیح آنتی بیوتیک مورد نیاز کبوتران بیمار با تست آنتی بیوگرام

date 1394/02/14     author علی حسینی     comments 0 نظر     visit 870 بازدید

 
آنتی بیوگرام چیست؟
آنتی بیوگرام این است که ، کبوتر بیمارتان را بردارید و به آزمایشگاه دامپزشکی شهرتان  مراجعه کنید ( و یا اگر آشنا داشته باشید ، آزمایشگاههای تشخیص طبی انسانی ) و بگویید:
کبوترتان فلان مشکل دارد و میخواهید برای انجام تست آنتی بیوگرام  نمونه برداری کنید. در آزمایشگاه ، به نسبت درگیری کبوترتان ، از پرنده بیمار شما ، نمونه برداری میکنن.
فرض کنید اگه کبوتری چشم درد دارد ، مقداری از ترشحات چشم کبوتر را میگیرن ( یا مدفوع پرنده ای که نوع خاصی از اسهال دارد ، و یا ترشحات حلق و ... )  و این نمونه برداشته شده را، در محیط کشت آزمایشگاهی قرار میدهند ، تا باکتری های آن ، به خوبی  در آن محیط رشد کنند. سپس ، انواع  گوناگونی از آنتی بیوتیکهای مختلفی  را   روی  آن  باکتری قرار میدهند، و آن آنتی بیوتیکی که بیشترین  تاثیر را بر علیه آن باکتریها دارد  ( به عنوان نتیجه آزمایش )  به شما معرفی میکنند. که البته این اعلام نتیجه ، معمولا یک تا دو روز به طول می انجامد. سپس با نظر دامپزشک ، یا دکتر داروخانه و یا مطالعه بروشور آن دارو ،  نحوه استفاده و مقدار مصرف آنرا مشخص کرده  و برای درمان کبوتر بیمار ، از آن آنتی بیوتیک استفاده میشود.


چند توصیه :

  • در طول درمان ، به همراه  این آنتی بیوتیک ، ویتامینی مناسب هم استفاده کنید. ( به استثنای زمان اسهال ).
  • در طول درمان ، کبوتر بیمار را از دانه های مقوی تغذیه کنید.
  • کبوترانی که قادر به خوردن غذا نیستند را با دست خودتان دانه دهید و کمکشان کنید .( در حد متوسط ، چون ممکن است قادر به هضم غذای زیاد نباشند ).
  • کبوتر درگیر را از گله جدا کنید.
  • گاهی جهت پیشگیری ، میتوانید از این  داروهایی که برای کبوتر بیمارتان استفاده میکنید ، برای کل کبوترها یتان هم استفاده کنید. ( جهت درمان 5 تا 7 روز و جهت پیشگیری ، 3 تا 5 روز ).

 


آشنایی با چند اصطلاح :


میکروب چیست ؟
میکرب به موجودات ریزی میگویند که باعث به وجود آمدن بیماری میشوند و به دو دسته اصلی تقسیم میشوند :  باکتری و ویروس.


باکتری چیست؟
باکتری ها موجودات  ریز و زنده ای هستند که تنها با میکروسکوپ دیده می شوند. آنها در محیط گرم و مرطوب بدن و جاهای دیگر  زندگی و تولیدمثل می کنند، به سرعت  رشد کرده  و ایجاد عفونت ایجاد می کنند. عفونت های باکتریایی را  می توان با  آنتی بیوتیک ها درمان کرد.


ویروس چیست؟
ویروس ها از باکتری ها کوچک ترند و نمی توان آنها را با میکروسکوپ مشاهده کرد. ویروس ها در داخل بدن رشد می کنند و سمومی تولید می کنند که می تواند باعث ایجاد دانه، درد و تب شود و ... شوند.
 ویروس ها را نمی توان با آنتی بیوتیک از بین برد.


آنتی بیوتیک چیست؟
آنتی بیوتیک ها  ، جزء دسته‌ ی بزرگی از داروها هستند که باعث متوقف کردن رشد باکتریها یی می شوند ، که باعث بیماری هستند . هر دسته از انتی بیوتیک ها بر روی باکتریهای خاصی تاثیر دارند و لی بر روی ویروس ها تاثیری ندارند .


در مورد بیماریهای ویروسی ، تنها میتوان ، عوارض آن را کنترل کرد ( مانند اسهال و عفونت های مختلف و ... ).


تست آنتی بیوگرام چیست؟
 آزمایشی هستند که  به ما نشان می دهند که کدام یک از آنتی بیوتیک ها  جهت درمان  پرنده بیمار ما موثرتر است .گاهی پیش می آید که بیماری کبوتری را با  یک نوع آنتی بیوتیک درمان میکنیم و کاملا خوب میشود ، ولی مدتی بعد ، دقیقاً  ( به ظاهر ) همان بیماری  با همان عوارض ، دیگر با آن آنتی بیوتیک قبلی ، جواب نمی گیریم ( به فرض مثال ، چشم درد ) .
چرا؟
دلیل آن این است که بار دوم ، با باکتری جدیدی کبوترمان بیمار شده و آنتی بیوتیک دیگری را می طلبد. اینجاست که به تست آنتی بیوگرام  نیاز پیدا میکنیم.
و اما اینکه اغلب  آنتی بیوگرام نمیکنند ، دلیلش این است که ، هزینه های خودش را دارد و نیز برای انجام  تست  و اعلام نتیجه آزمایشگاه ، به چند روز زمان  نیاز هست  و اینکه خیلی  از افراد آزمایشگاهی اصلا در  دسترس ندارند. به همین دلیل ، اکثر افراد ، به همان شیوه روتین و تجارب قبلی عمل میکنند که در بسیاری از موارد جواب میدهند که شیوه کم هزینه تری هست. حتی پزشکان و دامپزشکان هم در بسیاری از مواقع ، نسبت به تجربیات شان  تجویز میکنند
مثلا اینکه برای اسهال ، سولتریم تجویز میکنند ، دلیلش این است که صدها مورد را با این شکل درمان کرده اند پس برای شما هم همین را تجویز میکنند.
توصیه ما این است که برای کبوترهای ارزشی ، حتی الامکان آنتی بیوگرام  انجام بگیرد. ولی برای تمامی موارد و بیماری های ساده ، نیازی به چنین آزمایشی نیست ، چون همان آنتی بیوتیکهایی که قبلا استفاده میکردیم ، اغلب نتیجه مطلوب را میدهند .
که البته در نهایت ، انتخاب صاحب کبوتر شرط است.


 

برگرفته از سایت : http://2kat.ir

نویسنده مقاله استاد بزرگوار علی حسینی
 

 

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا