طوطی برزیلی یا مرغ عشق واقعی ( Agapornis roseicollis - Lovebird )

date 1393/07/27     author تیم بیردفا     comments 0 نظر     visit 1426 بازدید

 

طوطی کوتوله برزیلی

 

طوطی برزیلی ( با نام دوجمله‌ای: Agapornis roseicollis ) طوطی کوچکی با بدنی سبز و کله‌ای نارنجی، از راسته طوطی‌ سانان ( Psittaciformes )، خانواده طوطی‌ ها ( Psittacidae ) و سرده ( جنس ) مرغ عشق ( Agapornis ) می باشد.

طوطی برزیلی را خیلی‌ ها به عنوان پرنده خانگی نگهداری می کنند و رام کردن آن نسبت به دیگر مرغ‌ های عشق آسان است. هوش آن به سطح پرنده بزرگ‌ تری مانند طوطی دم‌ بلند آمریکای جنوبی ( طوطی ماکائو macaw ) می‌ رسد. در صورتی که طوطی برزیلی تنها پیش صاحبش نگه داشته شود به او خو می‌ گیرد بویژه زمانیکه با دست به او غذا داده شود.
برخلاف نامش، این پرنده بومی صحرای نامیبیا در جنوب غربی آفریقا است. به تازگی این طوطی‌ها جمعیت چشمگیری در منطقه کلانشهری فینیکس، مرکز ایالت آریزونای آمریکا تشکیل داده‌اند. آب‌ و هوای آریزونا نیز بیابانی است و به صحرای نامیبیا شباهت دارد. طوطی برزیلی در زبان فارسی نام‌ های متعددی دارد و برخی به آن  " طوطی کوتوله " و برخی به آن " طوطی عشق " و " لاو برد " می‌گویند. نام انگلیسی این پرنده " Lovebird " و نام آلمانی آن " die Unzertrennlichen " و نام فرانسوی آن " les Inséparables " است. نام علمی این پرنده آگاپورنیس " Agapornis " است که از دو کلمه لاتینی آگاپین " agapein " به معنی عشق و اورنیس " ornis " به معنی پرنده ترکیب شده‌ است. این پرنده را در زبان عربی " طیورالحب " و در زبان عامیانه به آن " البرکادیلو " می گویند.

طول عمر

طول عمر طوطی برزیلی حدود 15 تا 20 سال و برخی نیز معتقدند که این پرنده می‌تواند تا 30 سال زندگی کند. دشواری تعیین سن پرنده سبب شده‌ است که طول عمر پرندگان وارداتی از خارج را نتوان تعیین کرد. البته این امر در مورد پرورش دهندگانی که طوطی خود را از پرورش دهندگان ایرانی تهیه می‌کنند صادق نیست چرا که معمولاً این پرورش دهندگان جوجه‌های خود را پس از استقلال از والدین به بازار عرضه می‌کنند و سن این نوع جوجه‌ها معمولاً کم بوده و تعیین سن آن‌ها به راحتی امکان پذیر است، با این وجود بهتر است تولید کنندگان این نوع طوطی بر روی پای جوجه حلقه‌ای فلزی قرار دهند و تاریخ تولد پرنده را روی آن حک کنند که در این صورت می‌توان از سن پرنده اطلاع دقیقی به دست آورد و با این کار اعتماد خریدار جلب گردیده و صاحب پرنده اطلاع دقیقی از سن پرنده خود خواهد داشت.

شکل ظاهری پرنده

طوطی برزیلی پرنده‌ای کوچک است که اندازه آن بین 13 تا 17 سانتی متر و وزن آن بین 40 تا 60 گرم است. این نوع طوطی کوچک ترین نوع طوطی در جهان بوده و از مشخصات آن ضخامت بدن، کوتاهی دم، تیزی و بزرگی نسبی منقار می‌باشد. در طبیعت این پرنده به رنگ سبز است، اما گونه اهلی آن رنگ‌های بسیار متنوعی دارد. برخی از گونه‌های طوطی برزیلی در اطراف چشم یک حلقه سفید دارند و برخی فاقد این حلقه می‌باشند. چهار گونه از این پرنده حلقه ای سفید رنگ در اطراف چشم خود دارند که این چهار گونه عبارتند از: طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی سیاه گونه، طوطی برزیلی نقابدار و طوطی برزیلی لیلیان. پنج گونه باقیمانده که عبارتند از: طوطی برزیلی ماداگاسکار، طوطی برزیل صورت قرمز، طوطی برزیلی صورت هلویی، طوطی برزیلی آبسینیان و طوطی برزیلی سوین درین فاقد حلقه مذکور می‌باشند. زادگاه این پرنده قاره آفریقا است و از آن جا به سایر نقاط جهان فرستاده شده‌ است. طوطی برزیلی جزو پرندگان زینتی محبوب خانواده‌ ها به شمار می‌رود و اروپاییان به آن مرغ عشق می‌گویند و این تسمیه به علت این است که این پرنده به صورت جفت نگهداری شده و تمامی وقت خود را در کنار یکدیگر گذرانده و رابطه‌ای بسیار صمیمی بین نر و ماده وجود دارد و یک جفت معمولاً تا آخر عمر با یکدیگر زندگی کرده و نر و ماده برای ساعت‌های طولانی کنار یکدیگر نشسته و بال‌های یکدیگر را تمیز و آراسته می‌کنند.

 

انواع رنگ های طوطی کوتوله برزیلی

 

تاریخچه پرورش طوطی برزیلی

جانورشناسان معتقدند که زیست گاه اولیه طوطی برزیلی، قاره آفریقا می‌باشد و از 9 گونه شناخته شده این پرنده، هشت گونه آن متعلق به قاره آفریقا و یک گونه آن که " طوطی برزیلی سر خاکستری " است متعلق به جزیره ماداگاسکار است که یکی از جزایر آفریقا به شمار می‌رود. تاریخچه اهلی شدن این پرنده مشخص نیست و به نظر می‌رسد که برای اولین بار توسط بومیان آفریقا اهلی شده باشد. " طوطی برزیلی صورت قرمز " اولین گونه طوطی برزیلی بود که به اروپا وارد شد و در نقاشی‌های سده 16 میلادی این پرنده دیده می‌شود. البته قابل ذکر است که تعدادی از سایر گونه‌های این پرنده بعد از سال 1800 میلادی شناسایی گردید و به نظر می‌رسد که ناوگان‌ های نظامی کشورهای استعماری که برای تهیه برده عازم آفریقا می‌ شدند، در بازگشت سعی می‌کردند که علاوه بر بردگان، پرندگان و حیوانات شگفت انگیز آفریقایی را به اروپا منتقل نمایند و به نظر می‌رسد که طوطی برزیلی نیز در این دوره وارد اروپا گردید و چندی نگذشت که به علت زاد و ولد آسان، تعداد آن در اروپا فزونی گرفت. برخی از گونه‌های این پرنده نظیر: " طوطی برزیلی سیاه گونه " در سال 1908 میلادی و گونه " طوطی برزیلی لیلیان " در سال 1926 میلادی برای اولین بار به قاره اروپا وارد شدند. از تاریخ ورود این پرنده به ایران اطلاع دقیقی در دست نیست و به نظر می‌رسد که بیش از چند دهه از ورود آن به ایران نمی‌ گذرد، این پرنده در حال حاضر پرورش دهندگان زیادی در ایران دارد که اقدام به تکثیر آن کرده و از آن جوجه گرفته و جوجه را به بازار فروش عرضه می‌نمایند.

انواع نژادهای طوطی برزیلی

1- طوطی برزیلی صورت هلویی

2- طوطی برزیلی نقابدار

3- طوطی برزیلی فیشر

4- طوطی برزیلی لیلیان

5- طوطی برزیلی سیاه گونه

6- طوطی برزیلی ماداگاسکار

7- طوطی برزیلی آبسینیان

8- طوطی برزیلی صورت قرمز

9- طوطی برزیلی سوین درین

 

 

طوطی زیبا - کوتوله برزیلی

کوتوله برزیلی

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا