طوطی رزیلای شرقی Eastern rosella

date 1393/07/11     author تیم بیردفا     comments 0 نظر     visit 1708 بازدید

 

طوطی رزیلای شرقی

 

نام : Eastern Rosella
سرزمین: Australia and Tasmania

رزیلا شرقی مانند سایز رزیلاها دارای پرهای رنگارنگ و پر رنگ و رفتاری آرام می باشد و بعنوان یکی از حیوانات خانگی محبوب نگهداری می شود. طول طوطی 28-35 سانتی متر و وزنی حدود 30 گرم دارد. رزیلای رنگی شرقی دارای سر قرمز زنگ که قرمزی پرها در بالای شکم و ناحیه انتها دم نیز دیده می شود. جوجه های این نوع رزیلا سفید هستند.

پایین شکم زیر قرمزی زرد - سبز می باشد که از زرد در بالا شروع شده و در انتها سبز کمرنگ می شود. لبه بالها دارای رنگهای تیره می باشد و رو سرشانه ها و پشت پرنده پرهای سیاه وجود دارد. همچنین رو بالها پرهای آبی روشن و تیره قاطی همراه سبز نیز دیده می شود. اطراف چشم حلقه باریک خاکستری تیره و عنبیه چشم قهوه ای تیره و پاها خاکستری می باشد.

 

پراکندگی:

رزیلا ها بومی استرالیا هستند و در برخی از جزایر نزدیک هم دیده شده اند. آنها در جنگل ها و باغ ها و مزارع و پارک های حومه شهر ها ساکن هستند. رزیلاها در نیوزلند و جزیره نورفولک نیز وجود دارند.

 

رزیلا ماده:

بطور کلی از رزیلا نر کوچک تر بوده و پرها کدرتر می باشد. نوک رزیلا ماده باریک تر می باشد و لبه های پرها سبز مات می باشد. پرهای سفید زیر بالها در بسیاری از رزیلاهای ماده نمایان است.

رزیلا نابالغ:

رزیلا نابالغ شبیه رزیلا ماده است ولی رنگ آمیزی پرها کدر و مات تر است. پشت گردن و بالای سر سبز می باشد. بعد از دومین دوره پر ریزی طوطی بالغ می شود و پرهای رنگارنگ بیشتر و درخشانی پیدا می کند. دومین دوره پر ریزی در سن 12-16 ماهگی می باشد.

رژیم غذایی:

رژیم رزیلا باید شامل مخلوط دانه قناری و ارزن و تخمه آفتاب گردان و کافیشه باشد. برخی از دانه های مخلوط عروس هلندی به اضافه دانه های قناری استفاده می کنند. آنها همچنین از خوردن میوه های تازه و سبزیجات مانند سیب ، تمشک ، شاه توت ، پرتقال ، خیار ، کیوی ، سیب زمینی شیرین ، انبه ، کلم پیچ ، تخم مرغ آب پز لذت میبرند.

 

Eastern rosella

 

روزیلای شرقی Eastern rosella

 

طوطی زیبای رزیلای شرقی
 

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا