فنچ توت فرنگی Strawberry finch نام علمی Amandava amandava

date 1393/07/06     author تیم بیردفا     comments 0 نظر     visit 3025 بازدید

 

فنچ توت فرنگی

 

به فنچ توت فرنگی ، فنچ قرمز یا فنچ ببر هم گفته می شود. در این گونه از قسمت بالای بدن پرنده قهوه ای و خاکستری است و در هر دو جنس لکه های سفید پراکنده در سراسر بدن وجود دارد . بال، پر و منقار پرنده به رنگ قرمز روشن است چشم ان ها به رنگ قرمز یا قهوه ای و مرکز ان به رنگ سیاه و سفید است . پرهای آن ها در اسارت به شرایط پرورش و نوع تغذیه بستگی دارد ولی معمولا به رنگ قهوه ای تیره یا روشن هستند. طول بدن ان ها حدود 10 سانتی متر است و جزء پرندگان کوچک محسوب می شوند. فنچ توت فرنگی به طور بومی در هند و آفریقا زندگی میکند. این پرنده معمولا با دیگر پرندگان در فضای باز سازگاری دارند. در طول فصل تولید مثل نسبت به دیگر گونه های فنچ کمی تهاجمی تر می شود. این پرنده بسیار آرام و صلح طلب است ، اما در فصل جفت گیری بسیار از محدوده خود دفاع خواهد کرد که پیشنهاد می شود آنها را در قفس های خانگی به صورت تک جفت نگهداری کنید تا از درگیری بین آنها جلوگیری شود.

رژیم غذایی فنچ توت فرنگی از مخلوط دانه های کوچک مورد استفاده در فنچ ها تشکیل میشود که شامل مخلوطی از ارزن و بذر چمن است. فنچ توت فرنگی معمولا حشره خار نیست ولی گاهی از حشره ها نیز تغذیه می کند. میتوان میوه ها و غذای نرم را با هم مخلوط کرد و به طور روزانه مورد استفاده قرار داد. آب شیرین نیز باید همیشه در قفس قرار داشته باشد و مورد استفاده قرار گیرد. غذاهای دیگری که میتوان به طور منظم به پرنده داده شود میتوان به کاهو، اسفناج ،علف های هرز دیگر، ارزن،تخم مرغ اب پز و هویج اشاره کرد.

در فصل زاد و ولد نرها شروع به جمع آوری مواد برای ساخت لانه های تودرتو میکنند. متوسط تخم های آن ها 5 تا 7 تخم است و پس از گذشت حدود 12 تا 14 روز جوجه ها بیرون می آیند و جوجه ها بعد از گذشت 21 روز ، استقلال از پدر و مادر پیدا میکنند. سن این نوع فنچ ها در شرایط مطلوب حدود 8 سال است. فنچ توت فرنگی فنچی به شدت خوش آواز هست و صدای جذاب و دل نشینی دارد. پرنده نر در فصل جفت گیری ( اواخر زمستان تا اواخر تابستان ) پر و بالی قرمز رنگ و با نقطه های سفید ، شبیه به میوه توت فرنگی ( نامش را از اینجا گرفته ) می گیرد و بسیار زیبا شده و در دیگر فصول سال رنگ خاکستری و مشکی دارد.

 

فنچ توت فرنگی زیبا

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا