قناری داری تجاری و عوارض آن

date 1394/02/16     author حمید ضیا     comments 0 نظر     visit 813 بازدید

صرفه اقتصادی پرورش قناری

درود و عرض ادب به خدمت همه دوستان و سروران گرامی.
مدتیست که با دوستان به مناسبت فصل جوجه کشی درمورد نوردهی و الزام رعایت نوردهی درست به مباحثه پرداخته ایم و نتایج خوبی هم دستگیرمان شده
چندی پیش در یک پست جداگانه روشی را که تقریباً اکثر افراد در اروپا و آمریکای شمالی به کار می برند به خدمت دوستان ارائه دادم که بسیاری از دوستان به طور خصوصی یا عمومی سوالهایشان را پرسیدند که بنده هم بنا به شرط وظیفه پاسخ گو شدم که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد و نتیجه خوب هم عاید دوستداران این پرنده زیبا بکند.
حال دلیل اینکه این مقاله را مینویسم چیز دیگری است. اگر دقت به عمل بیاوریم متوجه خواهیم شد که پرورش دهندگان حرفه ای قناری دو دسته اند.

  1. کسانی که به خود قناری عشق می ورزند. آنها را با تمام وجود دوست دارند و ثانیه های عمر قناری هایشان برایشان مهم است. این دسته حاضر هستند هر کاری را بکنند تا پرنده هایشان به بهترین نحو ممکن رشد و تولید مثل کنند و از سلامت خوب برخوردار باشند و در نهایت طولانی ترین عمر ممکن را داشته باشند.
  2. کسانی که قناری برایشان فقط سود مادی دارد و صد البته سالم بودن قناری ها برایشان مهم است. چرا که قناری سالم میتواند بیشترین تعداد جوجه ( بخوانید سود ) را برایش فراهم کند نه قناری مریض. برای این دسته اگر سود مادی وجود نداشته باشد بی شک قناری پروری را کنار میگذارند.

دوستان توجه داشته باشید که نگهداری از تعداد بالای قناری فرق این دو گروه نیست. بلکه در چگونگی نگهداری اختلاف دارند. حال هدف من از بیان این مقدمه چیست؟
دسته اول به دلیل عشقی که به این پرنده دارند، همواره سعی خواهد کرد که شرایط زندگی را برای قناری هایش نزدیک ترین حالت به شرایط طبیعی فراهم کند تا قناری هم باروری طبیعی و هم عمری طبیعی داشته باشد. حال اگر بتواند در کنار آن از فروش قناری های مازاد سودی هم ببرد که فبها و اگر هم نتواند (به هر دلیلی) باز هم فبها. چرا این گروه اینگونه فکر میکنند؟ چون عشق به این پرنده را در خود پرورش داده اند و پرنده را نه به خاطر سودش بلکه به خاطر خودش دوست دارند و به آن عشق می ورزند. حال بر خلاف دسته اول، دسته دوم برای بالا بردن تعداد جوجه در مقطع زمانی کوتاه، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی پرنده حاضر به انجام هر کاری هستند. یکی از این کار ها بالا بردن زمان طول روز (نوردهی ) به طور خیلی سریع میباشد که متاسفانه بسیاری از جوانان و تازه کاران که با این افراد در رابطه هستند این روش غیر انسانی را دنبال میکنند و هم علاوه بر هزینه بالا صدمات جبران ناپذیری به قناری هایشان می زنند.
اگر یادتان باشد، در آن مبحث نوردهی عرض کردم که بعد از اتمام دوران لک و استراحت که طول روز ما 8.5 و یا 9 ساعت است، ما برای افزایش طول روز بطور خلاصه ، طبق یک برنامه ساده که "هفته ای" یک ربع ساعت است پیش میرویم و طول روزمان را به 14 ساعت میرسانیم. مسلماً این روش وقت گیر است و زمان برای گروه دوم نقش بزرگی را بازی میکند ( در ذهنتان سود دهی را مجسم کنید ). چرا که باید حداقل 3 ماه صبر کند تا قناری هایش آماده شوند و به بار بنشینند. بنابر این او طول روز را هفته ای یک ساعت یا حداقل 45 دقیقه افزایش میدهد. این به چه معنی است؟ وارد کردن شوک به قناری. اجبار کردن قناری برای آماده شدن و بهم ریختن سیستم داخلی و طبیعی پرنده. اما سوال این است که آیا این قناری ها ( مخصوصاً جوجه هایی که درحال بالغ شدن هستند ) قادر هستند با این سرعت آماده شوند؟  آیا در طبیعت هم طول روز هفته ای یک ساعت افزایش پیدا میکند؟ جواب هر دو سوال خیر است. قناریی که شوکه زمانی شده باشد تحت هیچ شرایطی آماده نمی شود. و برعکس بر اثر استرس فراوان اگر به لک نرود و ضعیف نشود، در همان حالت خواهد ماند. چون طبیعتش به او این را القا میکند که اتفاقاتی غیر عادی در حال شرف است پس بهتر است که انرژی را برای روز مبادا ذخیره کرد. این سیستم نه فقط پرندگان بلکه تمامی جانداران است.
حال این سوال پیش می آید که پس این افراد چه میکنند که میتوانند جوجه بکشند؟ جواب آن بسیار ساده است. استفاده از مکملات اضافی و غیر لازم نه به صورت نرمال و عادی بلکه به صورت بی رویه و اضافی.
همانطور که همه می دانیم دو ویتامینی که نقش آماده سازی را بازی میکنند E و A هستند. این افراد با دادن بیش از حد این ویتامین ها پرندگانشان را سریعاً آماده میکنند. بارها دیده شده که قناری های جوان نر مست مست میخوانند، پسشان بر آمده و تمامی علایم آمادگی را دارند و وقتی هم که جفت انداخته میشوند، روزی ده بار جفت میخورند اما دریغ از یک تخم نطفه دار.
خوب دوست گرامی! قناری یی را که حال یا خودتان یا شخص دیگری با استفاده از ویتامین های بی رویه آماده کرده هنوز از لحاظ فیریکی به آن رشد طبیعی نرسیده تا نتواند بدنش اسپرم تولید کند، مثل کودکی است که باتزریق هورمون عضلات قوی و بزرگی را درست کرده باشد. این حالت نیز برای قناری های ماده هم صادق است. ماده های جوان همه علایم آمادگی را دارند اما بدنشان نمیتواند تخم بسازد و یا آماده میشوند، لانه میسازند، و حتی تخم میکنند، یا تخم آخر در شکمشان می پیچد و یا بعد از تخمگذاری ضعیف شده و می میرند. دلیل آن هم این است که هنوز ارگانهای داخلی بدن به رشد کامل برای ساخت و تولید تخم نرسیده اند.
مورد دیگر که بسیاری از دوستان یا نمی دانند یا به آن بی توجهی میکنند این است که بدن پرنده قادر به دفع مازاد بر مصرف ویتامین E نیست و این ویتامین در کبد و کلیه می ماند و این ارگانهای داخلی را خراب می کند و یا باعث بوجود آمدن سرطان ریه و همچنین شل شدن و از کار افتادن ماهیچه ها ( بعضاً دیده میشود که قناری بر روی نی بالانس ندارد ) در پرنده می گردد. این خود دلیلی برای مریضی قناری شما می شود. قناریی که کبدش از کار افتاده باشد و یا سرطان ریه داشته باشد پف می کند، کم غذا می شود، فضله اش از حالت طبیعی خارج می شود و نهایتاً با عذاب می میرد. حال از آنجاییکه ما دکتر دامپزشک نیستیم برای بهبودی اش انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها را میبندیم به نافش. اما غافل از اینکه همین آنتیبیوتیک ها کبد را بیشتر از قبل نابود میکنند. یعنی ما هر کاری بکنیم فقط خرج اضافی کرده ایم و کار از کار گذشته است.
حال همین عوارض را نیزبرای ویتامین A میتوان در نظر گرفت با این تفاوت که صدمه اصلی به جگر پرنده وارد میگردد.
میبیند که این روش چگونه زنجیر وار سلامت قناری های شما به خطر می اندازد. البته که این برای قناری پرور تجارتی مهم نیست. او توانسته در یک فصل 8 - 10 یا 12 جوجه از قناریش بکشد. یعنی سودش را چندین برابر کرده. او حتی نمیداند که میانگین طول عمر قناری هایش چند سال است. وقتی به او میگویی که قناریی در سن هفت سالگی هنوز نطفه دارد و خودش جوجه ها را بزرگ میکند، جوری با تعجب به تو نگاه میکند که گویی اغراق کرده ای و دروغ گفته ای.
دوستی در همین راستای نور دهی پرسید که خوب اگر ما 3 ماه وقت برای بالا بردن طول روز و چند ماه وقت برای دوران کم نوری و لک بگذاریم پس چگونه در مدت کوتاه باقیمانده جوجه بکشیم؟
جواب بنده: دوست عزیز مگر قرار است شما چند سری جوجه بکشید؟ آیا هدفتان بیشتر از 2 لانه جوجه از هر جفت است؟ اگر اینطور است که شما نیز به جنبه مادی مسئله نگاه میکنید. دوست خوب اکثر پرندگان در طبیعت حداکثر دو لانه جوجه میدهند و بس. شما برای هر لانه به حدود 45 تا ( حداکثر ) 60 روز وقت احتیاج دارید. و با در نظر گرفتن اینکه سری دوم در اواخر سری اول آغاز میشود. شما نهایتاً به چهار ماه وقت برای گرفتن جوجه احتیاج دارید. این بدین معناست که قناری شما باید حداقل 8 ماه سال از زندگی اش لذت ببرد، استراحت کند و بخورد و بخوابد که باز هم این به معنای هزینه اضافی برای قناری پرور تجاریست.
دوستان عزیز و همراهان گرامی! خواهش من در اینجا اینست که حیواناتتان را مثل کودکانتان دوست داشته باشید و آنگونه که شایسته شان است مورد محبت قرار دهید. نگذارید که جنبه مادی این "هنر" بر جنبه انسانی آن غالب شود. نگذارید که نام "صنعت قناری پروری" به آن داده شود.
در اینجا از جناب محمد تاجیک بابت کمک در نوشتن این مقاله تشکر میکنم.
ضمن تشکر از دوستان گرامی بابت وقت گذاشتن و خواندن این مقاله، بیصبرانه منتظر نظرات مخالف و موافق دوستان عزیز هستم.
پیروز و مؤید باشید.


کوچک شما - حمید ضیا

 

در ادامه ی مقاله بالا به پرسشهایی که دوستان مطرح کردند پاسخ داده شده:

سوال، آقای مجتبی خلیلی:
پرنده که سال قبل عقب افتاد چی مشه با گروه بندی اونو بصورت نرمال در اورد؟
جواب، آقای محمد تاجیک:
وقتی‌ ما فصل جوجه کشی‌ رو آغاز می‌کنیم ، هر حیوون ما ( حالا به هر دلیلی‌ ، جوونی‌ ، بیماری ، عدم آمادگی و ... ) که آماده  جوجه کشی‌ نیست اگر تا اواسط دوران جوجه کشی‌ این آمادگی رو پیدا کرد اونم به گروه می‌پیونده و کارشو از اونجا شروع میکنه ، اما همزمان با دیگران تموم باید بکنه یعنی‌ لونه اول برای مثال نرسونده ، فقط لونه دوم رو ( که میشه لونه اول این حیوون ) ازش جوجه می‌گیرید، نه اینکه بذارید این ادامه بده چون دیر شروع کرده حالا بذار لونه دو و سه رو هم جوجه بگیرم ازش چیزیش که نمیشه.
نه رعایت این مساله به سلامت فعلی‌ این حیوون که تازه آمده شده مربوط نمیشه، بلکه ما از الان به سال دیگه حیوونمون می‌اندیشیم که به زمان لازم نیاز داره تا سال آینده به موقع و همزمان با دیگر حیوونامون شروع کنه بدون اینکه این فاصله آماده سازی براش کوتاه بشه .حالا یک سال از حیوونی که به هر دلیلی‌ دیر آمده شده کمتر جوجه میگیریم، یا اصلاً نمی‌گیریم، اگر زمان گذشته باشه یک سال اصلاً جوجه نمی‌گیریم و تا سال بعدی صبر می‌کنیم ، این نکاتی‌ که حمید عزیز فرمودند عمر حیوون مارو بالا میبره و از پیریه زود رس که با بیماریهای فراوان همراه هست جلوگیری میکنه.


با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا