مصاحبه با استاد علی حسینی از لار پرورش دهنده بزرگ کبوتر در ایران

date 1393/05/05     author تیم بیردفا     comments 2 نظر     visit 10371 بازدید

 

سالن پرورش کبوتر استاد علی حسینی

 

1. با سلام خدمت استاد، لطفاً بیوگرافی خودتان  را اعلام بفرمایید.

به نام خدا . با سلام و عرض ادب
من علی حسینی هستم . مدیر مسئول سایت  www.2kat.ir   ( دو کت دات آی آر )  متولد 1351   اهل و ساکن لارستان. ( لار ، شهری است در جنوب استان فارس ، حد فاصل شیراز و بندر عباس ).
www.2kat.ir سایتی است ، با اطلاعاتی جامع در خصوص کبوتر

2. شروع فعالیت شما از چه زمانی و به چه صورتی بوده؟ و آیا در دنیای اینترنت هم فعالیت دارید؟

در زمینه  داشتن کبوتر ، که در خانواده ی ما موروثی بوده . و اما فعالیت اینترنتی مان، زمانی شروع شد که بعد از سیزده سال زندگی و کار در خارج از کشور ، تصمیم گرفتم در کشور عزیز خودم  این رشته رو بسط بدم.
ابتدا با وبلاگ  www.bestbirds.blogfa.com شروع کردیم که محبوبیت و موفقیت چشمگیر وبلاگ مان  در این سالهای اخیر ،ما را بر آن داشت تا جهت جوابگویی به نیاز علاقه مندان به این پرنده زیبا ، با ایجاد مجموعه ای بزرگ تر ، فعالیت مان را در فضای مجازی  نیز گسترده تر کنیم. واین شد که به یاری خداوند متعال و حمایت دوستان و اعضای تیم 2kat.ir   این وبسایت را ( به صورت تخصصی ) در زمینه کبوتر استارت زدیم .
از جهتی نیز به دلیل نبودن مرجعی که بتواند نیازهای علاقه مندان را در خصوص کبوتر  ( به درستی ) تامین کند و بسیاری از سوالات آنها را پاسخ دهد ، سعی کردیم که در این پایگاه ، سوالات ذهنی همه سَروران را به زبانی ساده و سلیس ( و دور از ادعاهای واهی و لاف زنی ها  ) به شکلی  - عملی و کاربردی -  پاسخ بدهیم .

3. تخصص شما در چه زمینه ای است ؟

تخصص و رشته ای که در آن فعالیت داریم، ( فعلاً ) در زمینه کبوترهای لوکس و تزئینی هست. و چون خود ما کبوتر تکثیر میکنیم ، مواردی را به عنوان آماده فروش روی سایت مان قرار میدهیم که مولدها و جوجه های تولیدی خودمان هستند . ( وجه  تمایز این مجموعه این است که ، کبوتران بالغ وارداتی که تازه وارد کشور و یا مجموعه ما میشوند ، به معرض فروش در نمی آیند ، مگر  اینکه  حد اقل ، یکبار جوجه داده باشند).
و این یکی از مهم ترین دلایلی  است که مردم ، به مجموعه ی  2kat.ir  اعتماد بیشتری دارند.
 

4. از موفقیت های خود بگویید.

اینکه ما چه مقدار موفق عمل کردیم و میکنیم ، این را بایستی مردم و مخاطبینی جواب دهند که طی این مدت در خدمت شان بوده ایم و از تولیدات و خدمات ما بهره گرفته اند. در مجموعه دوکت ، نه کسی اجازه خود ستایی  دارد و نه تعریف کردن از کبوتران مجموعه . این قضاوت ، همیشه به عهده مشتران گذاشته میشود.

5. چرا  کبوتر ؟

اجازه بفرمایید من  این سوال رو باز کنم. موارد ذیل ، سوالات متداولی هستن که معمولا پرسیده میشوند و به ذهن علاقه مندان ، خطور میکند:

1. چرا در میانِ این همه پرندگان زیبا ولوکس ، کبوتر، بیشترین حضور را در زندگی انسانها دارد ؟

2. چرا در همه کشورهای جهان  و در همه شهرها وروستاها ، دوست داران کبوتر ، برای داشتن زیباترین وبهترین نژادهای این پرنده  هزینه کرده وبرای کبوترانشان فضای مناسبی  ایجاد می کنند؟

3. چرا انسانها برای همدم خود ، کبوتر را بیش از پرندگان دیگر ترجیح می دهند ؟

4. چرا آمار داشتنِ کبوتر در زندگی انسانها ، اینقدر بالاست ؟

5. و در کل ، چرا کبوتر پرنده ای تا این حد دوست داشتنی است ؟

و اما پاسخ ما :

1. چون کبوتر پرنده ای است زیبا ، باهوش ، بی آزار و عاشق.

2. زیرا کبوتر در رنگ ها ، فرم ها وشکلهای بسیار گوناگونی وجود دارند و انسان هیچگاه از زیبایی آن اشباع نمی شود.

3. برای اینکه کبوترصاحب خود را رها نمی کند و از فواصل دور نیز راه خانه را گم نمیکند.

4. دلیل دیگر اینکه،  به خوبی جوجه می دهد  و به راحتی قابل تکثیر است  که با فروش جوجه های آن  میشود هزینه هایشان را هم جبران کرد.

5. چون نگهداری این پرنده  نسبتاً کم هزینه بوده ونیز برای نگهداری وتکثیرشان به فضای زیادی نیاز نیست .

6. زیرا به انسان حمله نمی کنند و دیدگاهشان نسبت به انسان ها منفی نیست و هیچ گونه خطری برای اعضای خانواده و کودکان ندارند.

7. برای اینکه هم میشود در قفس نگه شان داشت وهم به صورت آزاد در فضا وحیاط منزل یا تراس وبالکن ویا پشت بام وحتی در مزرعه وباغ وکارگاه وکارخانه و ...  می توان نگهداری کرد .

8. دلیل دیگر اینکه نسبت به بیشتر پرندگان در برابر گرسنگی به خوبی دوام می آورد و به مقدار کمی غذا کفایت می کند.

9. چون وجود کبوتر در کنار انسان ، حس خوبی را به صاحبش ، اعضای خانواده ، حتی مهمانان وبازدید کنندگان منتقل می کند .

10. زیرا پرنده ای است که حس می گیرد وحس می دهد وحتی اگر عادت کند ، از کف دست صاحبش غذا می خورد .

11. برای اینکه پرنده ایست حلال گوشت و تمیز که فضله آن از نجاسات نمی باشد.

12. و نیز با آب و هواهای مختلف سازگاری دارند و خود را با هوای محیط وفق میدهد.

که البته اینها فقط چند مورد و دلیل بودند.

6. آیا به غیر از  کبوتر با پرندگان دیگری نیز سروکار دارید؟

قبلا چرا . هم  پرندگان زینتی و هم آوازه خوان و نیز مرغ و خروس و مخصوصا لاری ( با توجه به اینکه خود ما اهل و ساکن لار هستیم و زادگاه این نژاد ، شهر لار هست ). و غیر از پرنده ، حتی اسب و دیگر حیوانات.
ولی الان که  کار کبوتر را به صورت علمی و با تحقیقات وسیع و البته برنامه رو به جلو در حال انجام داریم ، تمام تمرکزمان را گذاشته ایم بر روی کبوتر و آنهم از نوع زینتی. چرا که اعتقاد بر این داریم ، که  یکی از شروط موفقیت ، تمرکز داشتن بر روی موضوعی خاص هست
و به یاری خدا ، تمام نتایج خوبی هم که تا به الان گرفتیم ، یکی از دلایل اصلی ، همین به حاشیه نرفتن ها و تخصصی کار کردن بر روی -  فقط - کبوتر های زیبا و لوکس بوده.

7. آیا مکان خاصی برای این کار دارید؟

بله . بحمدالله  در حال حاضر ، دو سالن تکثیر داریم . و البته در صدد احداث باغ پرندگان لار نیز هستیم که با یاری خدا ، مجوز و بسیاری از مراحل اداری آن حل گردیده .
انشاءالله که بتوانیم  - به یاری مسئولین – این پروژه را در کمترین زمان ممکن ،  به انجام برسانیم .

8. مشکلات و سختی های کار شما چیست؟

به حمدالله ، کبوتر داری ، مشکل خاصی ندارد.

1. البته ، تا چندی پیش ، معضلی بود به نام  " کفتر بازی " که در واقع دید عموم را نسبت به علاقه مندان به کبوتر منفی کرده بود . چون متاسفانه کبوتر داری را پیشتر ، فقط مختص انسانهایی از سطح پایین جامعه می دانستند. که این اواخر ، با  تغییر ذهنیات و باورهای سنتی جامعه نسبت به کبوتر و کبوتر داری ، این موضوع در بسیاری از مناطق ایران حل شده ( مگر در محیط های کوچک با باورهای قدیمی تر،  که باز در حال حل شدن است). و این در شرایطی است  که ، علاقه مندان به این پرنده جذاب – به دلایلی - روز به روز ، از همه اقشار  ) مخصوصا تحصیل کرده ) در حال زیاد تر شدن هستند.

2. موضوع بعد ، موضوع سرقت کبوتران است که خوشبختانه با استفاده از تکنولوژی های جدید ، ( دزد گیر ، دوربین های مدار بسته ، طراحی های ایمن قفس ها و حتی سگهای نگهبان آموزش دیده)  این پدیده شوم سرقت ، مهار گردیده.که البته اگر دارندگان کبوتر ، کبوتران قیمتی  و البته محل نگهداری شان را در معرض دید افراد مشکوک و نا اهل قرار ندهند ، معمولا مشکلی پیش نمی آید.

9. آیا از کارتان راضی هستید؟ به چه دلیل ؟

در جواب این سوال بایستی عرض شود که ، نه فقط راضی هستیم ، بلکه از این کار لذت می بریم. ( یعنی یک قدم بالاتر از رضایت ). که دلیل اصلی ، در واقع همان علاقه شدیدی است که در مجموعه ما ، نسبت به کبوتر وجود دارد. ما به این اعتقاد داریم که کبوتر ، بایستی اول قلب ما را پر کند و بعد جیب ما را . و این باعث شده که ما با عشق  ، کبوترهای مان تکثیر شوند  و با عشق هم ، تولیدات مان را تقدیم علاقه مندان به این پرنده زیبا کنیم.

1. لذت کار ما اینه که ، هر روز تعداد زیادی از این پرنده جذاب رو در مدلها و رنگ بندی های زیاد ، جلوی چشمان مان  داریم و  نیز جوجه های آنها که جلوی چشمان ما ، روز به روز در حال بزرگ تر شدن هستن. واقعا که ، دیدن این زیباییها ، خستگی کار روزانه رو از انسان دور میکند.

2. قشنگی کار ما اینه که ، به موازات لذت بردن از حضور این پرندگان در زندگی مون ، با فروش شون ، هزینه هاشون رو در که میارن ،  بخشی از نیاز های مالی ما را هم تامین میکنن.

3. زیبایی کار ما اینه که ، با آدمهای با ذوق و سلیقه  و عشق باز در ارتباطیم ، که برای دلشان هزینه میکنن  .

4. جذابیت کار ما اینه که عملا داریم ، یه چیز سنتی رو  با تحقیقات علمی ، تبدیل به یه چیز به روزی میکنیم . تا دیگران نیز ، بهره و لذت بیشتری از کبوتر ببرند. راستش ، هموار کردن راههای ناهموار ، با تمام سختی هاش  برای مجموعه ما لذت بخشه.

5. خوبی  کار ما اینه که به اقتصاد مردم کمک میکنیم.

6. ارزش کار ما به اینه که، یک لذت واقعی  و یک حس نو و جدیدی رو میاریم توی زندگی مردم ( و مخصوصا جوانها ) ، که دیگه لازم نیست ، دنبال لذت های کاذب بروند ( مانند : مواد و الکل و ... ). به اعتقاد ما  نشئگیِ کبوتر ، لذت بخش تر از نشئگی چیزهای دیگه است .

7. انرژی مثبتی که ما از سوی دیگران میگیریم ، از این ناحیه هست که با تقدیم کردن کبوتران سالم و زیبا به متقاضیان کبوتر دوست ، و نیز دادن اطلاعات در مورد نگهداری و تکثیر و سلامتی شان ، باعث این میشه که مردم از کارشون نتیجه ی دلخواهشون رو  بگیرن و لذت بیشتری ببرن . که  این انرژیها مثبت  قطعاً به ما هم برمیگرده و الآن ما – به واسطه کبوتر - دوستان صمیمی بسیار زیادی در سراسر کشور عزیزمان داریم.

با توجه به  موارد ی که عرض شد ، در واقع ، ما در مجموعه ی 2kat.ir بهشت کوچکی را برای خودمون ایجاد کردیم ، برای لذت بردن خودمان و  البته ایجاد  یک حس خوب  و نو برای دیگرانی که  با ما همراه می شوند.

10.  آیا در نمایشگاه های داخلی و خارجی حضور فعال داشته اید یا دیدن کرده اید؟ تجربیات خود را در این مورد برای علاقمندان نقل بفرمایید.

با توجه به اینکه ، بنده مقیم کشور کویت هستم و منزل  و محل تجاری ما در شهر شویخ  واقع شده ( الشویخ الصناعیه ). و  اداره کل دامپزشکی و نمایشگاههای دام و طیور ، معمولا در این شهر ( سوق طیور ) برگزار میشود، بارها از نمایشگاه هاشون دیدن کرده ام  ، ولی موردی را خودم جهت نمایش عرضه نداشته ام. و جالب اینجاست که مسابقات زیادی هم جهت زیباترینها ، برگزار میشود و جوایز ذی قیمتی هم به برندگان اعطا میشود. و همچنین ، برگزاری بازارهای مزایده ی کبوتر های قیمتی.
اما در کشور ما ، مستحضرید که تا به حال ، نمایشگاهی در مقیاس مقبولی نداشتیم. چون مقوله ی کبوتران لوکس ، فی الواقع ،  اتفاق جدیدی است  در کشور ما .
امید آنکه – به یاری خدا – ما نیز بتونیم چنین نمایشگاه ها و مسابقاتی ، در سطوح عالی ، در شهرهای مختلف ایران عزیزمان ، برگزار کنیم. و مسئولین نیز ، از این سرگرمی پاک و سالم ، حمایت کنند و حتی بیشتر از خارجی ها ، به این کار بها بدهند.

11.  آیا در ایران فروشگاهی دارید یا فروشگاهی تحت حمایت شما وجود دارد؟

فروشگاه خیر .  فروش ، آموزش ، مشاوره ، سفارشات و ... همه از روی سایت  www.2kat.ir   انجام میگیرد. ( در واقع این وبسایت ، فروشگاه مجازی ماست ).
که نحوه خرید از ما  و ارسال  کبوتر و کلاَ تمامی سوالات ذهنی افراد ، در مورد کبوتر ، همه روی  این سایت مفصل توضیح داده شده. دوستانی که امکان آمدن به شهر ما رو دارن ، حضوراً تشریف میارن و ما در خدمت شون هستیم و حضوراً خریداری میکنن. دوستانی هم که امکان آمدن ندارن ، با دیدن تصاویر از راه دور ، مبادرت به خرید میکنن و با اتوبوس ، ارسال میکنیم به شهر شون. و تا به الآن هم که خدا رو شکر ، تمامی  کبوترانی رو که ( در تمامی فصول سال ) ارسال کردیم ، همگی صحیح و سالم رسیدن به دست صاحباشون .
البته هستند کسانی که _ بدون اجازه از ما _  تصاویر کبوترای فروشی سایت ما رو کپی میکن و ( مخصوصا در فضاهای مجازی ) مبادرت به فروش شون میکنن.
در اینجا بایستی عرض شود که ، سایت  ( www.2kat.ir   ) هیچ شعبه ی دیگری در هیچ جای ایران ندارد . و جهت ارتباط ، فقط با مدیریت این سایت تماس گرفته شود.

12. درزمینه ارتقاء سطح علمی و گذر از پرورش سنتی به پرورش علمی و اصولی، چنانچه مطلبی دارید و یا اقدامی نموده اید بیان فرمایید.

واقعیت اینه که تا چند سال پیش ، حتی صنعتی مثل مرغداریها  هم  در کشور ما سنتی بودن. در حالی که در کشورهای پیشرفته ، خیلی زودتر از ما ، این صنعت رو علمی کرده بودن.
چرا این اتفاق ، در کشور ما هم افتاد ؟
چون حقیقتا ما نیز نیاز داشتیم  به ، به روز کردن این صنعت ، جهت بهره وری بیشتر و البته سلامت ما و پرندگانمان .
اگر در ترکیبات دان ، واکسن ها ، ویتامین ها و داروهای مرغداری دقت بفرمایید ، ( خود ما قبلا مرغداری داشتیم ) خواهید دید که مطابق چک لیستی که دارند ، چقدر حساب شده عمل میکنن و حتی چک لیستی که دارند ، برای نژاد جوجه های راس و کاپ ، یکی نیستند.
ولی برای کبوترانمان چی ؟
آیا برای کبوتران مان نیز ، یک چنین چک لیستی داریم؟
آیا  مکمل ها و داروهایی در بازار ایران موجود داریم که مخصوص کبوتر باشند ؟
چرا ما بایستی ، یک چنین داروهای تخصصی را از بازار های خارجی با ارزبری و هزینه های زیاد وارد کنیم؟

این معنی اش این است که هنوز تا آن مرحله مورد نظر ، مقداری راه مانده و کسی یا کسانی بایستی تاوان این انتقال از مرحله سنتی ، به مرحله اصولی رو بپردازند.

که در این خصوص – به یاری خدا -  تیم  2kat.ir   نیز به سهم خود ، قدمهایی برداشته.
که جهت تامین این نیاز ، از منابع زیر استفاده گردیده است:

1. تجربیات شخصی  خودمان.

2. تجربیات دوستان دامپزشکی که خود کبوتر دار هستند و در کار  پروش کبوتر ، غیر از علم دامپزشکی ، تجربیات زیادی نیز دارند.

3. تجربیات دوستانی که سالهاست ( چه در ایران و چه در خارج از کشور ) مشغول به نگهداری و پرورش کبوتر هستند.

4. مطالعات کتب و سایتهای خارج از کشور.

و اما مواردی که در جهت علمی تر کردن آنها ، قدمهایی برداشته ایم :

1. طراحی قفس ها به شکلی عملی تر.

2. تکثیر کبوترهایی از نسل های برتر.

3. انتخاب و استفاده از داروهای دامپزشکی و انسانی ( و حتی طب سنتی با داروهای گیاهی ) که بر روی کبوتر نتایج موفق آمیزی داشته اند.

4. نحوه استفاده از داروها و مکمل ها  به شکل بهتر.

5. ترکیبات دان در فصول مختلف سال جهت نتیجه بهتر.

6. ترکیبات دان جهت سنین مختلف کبوتر ( جوجه های ریز ، جوجه های بزرگ ، مولد ، ضعیف و ... ).

7. تهیه چک لیست پرورش کبوتر.

8. رفتار شناسی علمی کبوتر.

9. و ...

خواسته ما از همه شما عزیزان  این است که ، با ارئه تجربیات و پیشنهادات خود ، ما را در ارائه هر چه بهتر این خدمات  ( به دوست داران کبوتر ) یاری فرمائید.

13. نظرشما درمورد استفاده از داروها و مکملها چیست؟ 

داروها و مکمل ها در واقع مواد مختلفی هستند که در مقاطع مختلف ، پرندگان به آنها نیاز دارند. ولی آنچه باید بدانیم این است که  ، این مواد،  مثل تیغ دو لبه عمل میکنند. یعنی اگر با آگاهی و تشخیص درست و البته حساب شده استفاده شوند، بسیار مفید واقع میشوند ولی اگر سر خود و یا به توصیه های افراد نا آگاه استفاده شوند ، قطعا ضرر آن میتواند از نفعش بیشتر باشد.
در حقیقت ، بعضی از داروها با هم تضاد دارویی دارند و استفاده از آنها باعث ایجاد   " آنتاگونیسم "  میشود و مسمومیت هایی به وجود می آورند. که افراد نا خودآگاه ، خود باعث آسیب رساندن بیشتر به پرندگان شان میشوند .
علیرغم اینکه در مواردی هم  ، ایجاد  " سینرژیسم " میکنند و همدیگر را تقویت میکنند.

و نکته مهم دیگر اینکه ، از داروهای تقلبی و تجاری بی نام و نشان ، و همچنین تاریخ گذشته و آنهایی که در شرایط  مناسبی نگهداری نشده اند ( بیرون از یخچال و ... ) استفاده نشود ، چون ممکن است ، آسیبی که وارد میکنند ، جبران ناپذیر باشد.
و نکته آخر اینکه ، لازم است ، اطلاعات  دارویی و مکمل ها، از منابع موثق و مطمئن به دست آیند.

14. دوستداران کبوتر ،  به چه نحوی میتوانند به شمادسترسی پیداکرده و یا تماس بگیرند؟

علی حسینی را تقریبا ، همه عزیزان کبوتر دوست  در ایران میشناسند و یا حداقل با سایت ما آشنا یی دارند.

1. دوستان میتوانند در گوگل سرچ کنند : کبوتران لوکس.

2. وبسایت ما : www.2kat.ir دوکت دات آی آر ( که به راحتی میتوان به خاطر سپرد).

3. وبلاگ ما :  bestbirds.blogfa.com

4. شماره ی همراه من :   8014 782 0917

5. ایمیل ما :    info@2kat.ir

6. شماره واتساپ من :   8014 782 0917

7. آدرس ما :  استان فارس – لار

15. آیا برنامه هایی برای انتقال تجربیات خود به دوستداران  کبوتر دارید ؟ یا خیر؟

بله . قطعا همینطوره . که انشاالله به مراتب روی سایت www.2kat.ir  اعلام میشه . بدون بخل .( البته سایت تا به مرحله کامل شدن برسه ، هنوز نیاز به زمان داریم که امیدواریم دوستان ما رو تحمل بفرمایند ).
و به یاری خدا قصد داریم که در اولین فرصت ، کتاب و یا جزواتی  رو ، در این خصوص  به چاپ برسانیم. که البته بخش هایی از این مطالب آماده هستند. که همگی این معلومات ، باعث میشوند که علاقه مندان ، به دلیل نتیجه گیری های بهتر از پرنده هاشون ، لذت بیشتری از کبوترهاشون ببرند.

16. برنامه آینده شما چیست؟  و طرح بلند مدت خود را چگونه می بینید؟ 

نمیخوام در پاسخ به این سوال گنده گویی کنم و  - خدایی نکرده - جوری نشون بدم که بالاتر از آدمهای دیگه ام.
نه . اصلا ...  من هم فردی هستم مثل بقیه . با این تفاوت که دوست دارم ، کاری کنم که در جامعه ای که زندگی میکنم ، منشا اثر باشم و از تلاشهایی که میکنم ، غیر از نتایج مالی که خودم میگیرم ، یک حس نو و  زیبایی رو هم به همنوعان خودم  تقدیم کنم .
یک حس متفاوت و یک لذت واقعی و سالم.

در این راستا ، برنامه های که داریم رو به دو بخش اصلی تقسیم کردیم:  اول بخش نرم افزاری و  دوم بخش سخت افزاری
 

1. در بخش نرم افزاری ، مهمترین برنامه ای که ( در حال حاضر ) داریم ، انتقال تجربیات مون روی سایت مون هست. که البته ما و بقیه نیز ، از تجربیات دوستان دیگر ، روی این سایت استفاده میکنیم. در واقع  سایت  www.2kat.ir   به یک بانک اطلاعاتی قوی تبدیل میشود که تمامی علاقه مندان ، بتوانند از آن بهره بگیرند و سوالات ذهنی خود را در آن بیابند. به تعبیری دیگر ، سایت  " دو کت دات آی آر "  پایگاهی خواهد شد برای ارتباط همگانی  به شکلی که ، افراد ، تجربیاتی که دارند را در آنجا به اشتراک میگذارند ( بخش پرسش و پاسخ ها و مقالات ) و  مواردی را که نیاز دارند را هم  در آنجا می یابند.

2. در بخش سخت افزاری نیز - به یاری خدا - برنامه های داریم که کبوترهایی رو اصلاح نژاد کنیم که :

 به لحاظ سلامتی قوی تر .

 به لحاظ رنگ و استیل ، زیباتر .

 به لحاظ هوش بالاتر .

 و با راندمان بیشتری بتوان  آنها را تکثیر کرد.

3. به آینده و برنامه هامون  هم خیلی امیدواریم چون چیزی به نام خستگی نمیشناسیم و هر سختی را حاضریم  به جان بخریم.
انشاءالله ، با بینشی که  نسبت به کارمان داریم و نیز  تلاشهای شبانه روزی مان و قابلیتی که در خود می بینیم، سعی داریم که به یاری خدا و  با همکاری مردم و دوستان  علاقه مند و حمایت مسئولین ،  سطح این کار را ارتقاء بیشتری ببخشیم و ایران  عزیزمان را به قطب کبوتر دنیا تبدیل کنیم. انشاءالله

چرا با واردات بی رویه ، باعث خروج ارز شویم؟ چرا این اتفاق برعکس نیفتد ؟ چه اشکالی دارد که با حمایت از  تکثیر کنندگان ( داخلی ) این پرنده ی زیبا ، باعث کارآفرینی بیشتر جوانان و وارد کردن ارز به کشور عزیزمان باشیم ؟
وقتی کشور مالزی ، در صد زیادی از ماهی های آکواریوم جهان رو تامین میکنه . و وقتی کشور هلند ، چند برابر نفت ما ، به جهان ، گل میفروشه ، و وقتی آلمان و لیبی ، بازار و باغها و منازل  کشورهای حاشیه خلیج فارس رو پر از کبوتر کرده اند ، چرا ما نکنیم؟

17. خاطرات جالب در حوزه کارتان را به دلخواه بفرمایید.

برای ما که به این کارمان علاقه شدیدی داریم ، لحظه به لحظه پر از خاطرات زیباست.
 چه زمانی که کبوترانی زیبا وارد مجموعه میشوند
چه زمانی که جوجه ها جلوی چشمان مان بزرگ و بزرگ تر میشوند
و چه زمانی که بواسطه این پرنده زیبا ، دوستانی زیبا پسند و با مرام  به سوی مان می آیند
و چه زمانی که دوستان ، بعد از گرفتن نتایج خوب از کبوتران شان ، از ما تشکر میکنند و به ما انژی میدهند.

18. برای جوانان علاقه مند به این حرفه چه توصیه ای دارید؟ 

راستش ، من نمیدونم در حدی هستم که بتونم به عزیزان توصیه ای بکنم یا نه؟
ولی اگه منو قابل بدونن ، توصیه من اینه که :

اولاً ، یا پرنده ای رو به خانه نیاورند ، و یا اینکه اگر آوردند ، حتما حق و حقوقشان را  رعایت  کنند. چون حقیقتاً ، کبوتر ، یک ابزار و وسیله  نیست ( مثل موتور سیکلت ). کبوتر موجود زنده ایست که بایستی مثل تمامی اعضای خانواده به آنها احترام شود. و نیازهای جسمی و روحی آنها به درستی تامین شوند. تغذیه مناسب ، رعایت بهداشت ، کنترل دما ، جلوگیری از استرس شدید ، کنترل سلامتی و درمان به موقع و ... مواردی هستند که نبایستی از آنها غافل شد.

دوماً اینکه ، علم کار را ( از منابع مطمئن ) بیاموزند - تا خدایی نکرده - به خاطر نا آگاهی ، باعث آسیب رساندن به کبوترانشان نشوند. چه بسا ، اگر نتایج کارشان منفی شود ، صاحبان کبوتر ، مدتها ( و یا شاید برای همیشه ) از این پرنده زده شوند و از این لذت سالم ، محروم بمانند.

سوماً ، کبوترانی را تهیه  کنند که  بی غلط بوده و ارزش بیشتری داشته باشند. چرا که ، کبوتر ان بهتر و زیباتر ، نگهداری آنها توجیه بهتری دارد و صاحب آن ، رغبت رسیدگی بیشتری به آنها دارد و اینجاست که ، نتیجه کار ، زیباتر خواهد بود.

 

19. و کلام آخر.

در  آخر به موضوعی اشاره کنم  و آن اینکه ، ممکن است که  برای خیلی ها سوال پیش بیاید  که ، چرا بسیاری از کبوتران وارداتی ، از شهر لار ( در جنوب استان  فارس)  به دیگر شهرهای ایران می روند؟ و چرا وبسایت  " دو کت دات آی آر "  پایگاه خود را در این شهر قرار داده؟  اگر در یکی از شهرهای بزرگ ایران ( مثلا تهران ) بود ، آیا  توجیه بیشتری نداشت؟
در جواب باید عرض شود  که  " لار "  از قدیم الایام ، پرنده های خوب و مرغوبی داشته است.
و حتی الان هم وقتی کسی اسم  " لار "  را میشنود ، اولین چیزی که به ذهنش می آید  "خروس لاری "   است . چرا که  این پرنده ، نه تنها در همه مناطق ایران ، بلکه در سراسر جهان ، شهرت یافته و اسم  شهرخود را همیشه با خود دارد.
دلیل  دیگر شهرت شهرستان لار این است که این  شهر، به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به کشورهای  حاشیه خلیج فارس و به دلیل سرمایه گذاری و اشتغال  اغلب مردمان این منطقه  در آن کشورها ، باعث شده که ، فرودگاه  بین المللی لار ( بعد از فرودگاه مهر آباد تهران  )  بیشترین پرواز های خارجی  را  در ایران داشته باشد و به این دلیل ،  پرنده های زیادی با تنوع زیاد  ( مخصوصا کبوتر های لوکس و زیبا ) ، توسط مسافران ، به صورت قانونی ،  از آن سوی آب به کشور  ایران وارد شده و تکثیر شوند.
و نکته پایانی اینکه ، در اینجا ، وظیفه خودم میدانم که  تشکر ویژه  داشته باشم  از جناب آقای مهندس مددیان ( مدیر بازارچه تخصصی خرید و فروش پرندگان زینتی و خانگی بیردفا ) به خاطر  این طراحی قوی ، سلیس ، زیبا و عملی که برای سایت  www.2kat.ir    انجام دادند و  وسواس ما را در انجام این کار تحمل کردند.
و البته تشکر به خاطر اینکه ،  بنده حقیر رو لایق دانستند و مصاحبه فوق رو ترتیب دادند.
و نیز تشکر از همه شما عزیزانی که  به خاطر خواندن این مصاحبه ، چشمها و نگاه های زیباتون رو تقدیم ما کردید. 

 

سالن پرورش کبوتر استاد علی حسینی از شهر لار

سالن پرورش کبوتر - علی حسینی - شهرستان لار

سالن جوجه پرانی - استاد علی حسینی - شهرستان لار


 

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

علی حسینی
  • website2kat.ir
  • date۱۳۹۳/۵/۲۵
سلام جناب مهندس
ممنونم از لطفی که نسبت به من دارید
خواهشی ازتون دارم و اینکه:
لطفا کلمه استاد رو قبل از اسم بنده بردارید
من کوچیک همه هستم.
با تشکر
علی حسینی

پاسخ مدیر سایت :
سلام
شما بزرگوارید و از شما اجازه می خوام این کلمه که شایسته شما هم هست جلوی نام زیبای شما باشد. ان شاء الله در پناه خدا هر روز شاهد موفقیت های شما بزرگان و اساتید باشیم.
حجت اله نجاتی
  • website
  • date۱۳۹۳/۱۰/۲۰
سلام خدمت جناب حسینی.
آقا همه چی عالیه.
بنده از دیدن این سایت واقعا لذت میبرم و استفاده میکنم.

فقط یکم قیمتها بالاس.توانایی خرید نداریم. کبوتر قره با قیمت مناسب داخل سایت بزارید. با تشکربراوان.

پاسخ مدیر سایت :
با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
لطفاً برای ارتباط با استاد حسینی به سایت ایشون مراجعه بفرمایید و در اونجا نظراتتون رو برای ایشون ارسال بفرمایید.

سپاسگزارم.
آمار بازدید بردفا