معرفی سگ شی وا وا Chihuahua

date 1394/08/01     author تیم بردفا     comments 0 نظر     visit 766 بازدید

سگ شی هوا هوا - چی وا وا - شی وا وا

معرفی شی وا وا :

برای نخستین بار در مکزیک دیده شد و معروفترین نژاد در بین سگ های کوچک و همچنین کوچکترین نژاد سگ در دنیا می باشد. در دسته بندی سگ های عروسکی قرار میگیرد و برای آب و هوای گرم بسیار مناسب است. این سگ  شدیداً به صاحبش وابسته و وفادار می باشد و اخیراً نگهداری از این نژاد در بین خانواده ها بسیار مد شده که شی وا وای پاریس هیلتون معروفترین آن می باشد.

نام فارسی: شی هوا هوا، شی وا وا ، چی وا وا
نام انگلیسی: Applehead Chihuahua - Applehead Teacup Chihuahua

مشخصات فيزيکي:
قد اين نوع سگ بين 6 الي 9 اينچ ( 15 الي 23 سانتيمتر ) و وزنش از 1 الي 3 کيلوگرم متغير مي باشد. پوشش شي وا وا مي تواند بلند با موهاي صاف و نرم، کوتاه و صاف با موهاي نرم و براق و يا  موج دار با گوش هاي لبه دار باشد. بدن زيبايش کوچک بوده و نسبت به ارتفاعش کمي کشيده تر مي باشد. شي وا وا همچنين در هنگام هشدار دادن، ايجاد صداها و حرکات پرجنب و جوشش و رفتارش شبيه ترير مي باشد. اين حيوان در تنوع زيادي از الگوها و رنگ ها پيدا مي شود.

شخصيت و رفتار
انواع شي وا وا بخاطر خلق و خوهاي متنوعي که دارند شناخته شده مي باشند. به عنوان مثال برخلاف اينکه در مقابل غريبه ها احتياط مي کنند در برخورد با ديگر پت ها و سگ هاي خانگي خيلي دوستانه رفتار مي کنند. اين سگ ممکن است تلاش کند تا مثل یک محافظ عمل کند ولي اين جسارتش فقط به صورت واق واق می باشد، بنابراين به عنوان يک سگ محافظ مورد پسند نمی باشد. به هر حال اين سگ به علت علاقه و از خودگذشتگي شديدي که به صاحبش دارد به يک گزينه مورد علاقه در بين دوستداران سگ تبديل شده است.

شرايط نگهداري
شي وا وا در کل يک سگ خانگي مي باشد که در مناطق سرد يافت نمي شود و در عوض در نواحي گرم يافت مي شود. نمونه هاي با موهاي بلند مي بايست دو يا سه بار در هفته ، موهایشان شانه زده شود و نياز به نگهداري بيشتر دارند. تعدد انواع با موي صاف و کوتاه کمتر مي باشد. اين سگ خانگي از گشتن در حياط يا پياده روي هاي کوتاه لذت مي برد و نيازهاي ورزشي و تمرينيش به سادگي با گردش دادن اطراف خانه تامين مي گردد.

سلامتي
شي وا وا که بطور متوسط از 14 تا 18 سال عمر مي کنند، معروف به داشتن بيماري هاي مزمني مي باشند که بعضي از انواع آن عبارتند از: خشکي چشم ( kcs )، هيپوگليسمي،  مشکلات ريوي،  در رفتگي کشکک و ازدياد غير عادي مايع در مغز. همچمين بعضي مسائل بسيار جدي براي سلامتي نيز فراگير مي باشد از جمله مولرا ( molera ) - يک سوراخ در جمجمه شي وا وا.

تاريخچه
تاريخ پيدايش شي وا وا کاملاً بحث برانگيز مي باشد. طبق نظريه ابتدا توسط چيني ها توسعه داده شد و سپس توسط تجار اسپانيايي به آمريکا فروخته شد در آنجا با سگ هاي بومي و کوچک زاد و ولد کرد. ديگران گمان مي کنند که اصالت آن به يک سگ کوچک و ساکت آمريکاي مرکزي و جنوبي بر مي گردد که گاهي در مراسم مذهبي قرباني مي شد.
اجداد شيواوا در طول 1500 سال گذشته منقرض شده اند. در سال 1850 سه سگ کوچک در مکزيک در ايالت شيواوا کشف شد که نام اين نژاد از آنجا گرفته شده است.

 

برگرفته از سایت : http://www.petmd.com/dog/breeds/c_dg_chihuahua

 

معرفی شی وا وا

 

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا