معرفی سگ نژاد بوردر تریر Border Terrier

date 1394/08/05     author تیم بردفا     comments 0 نظر     visit 1006 بازدید

بوردر تریر Border Terrier 

معرفی کلی :

بوردر تریر( Border Terrier ) سگی کوچک، دارای استخوان بندی متوسط می باشد. شانه ها و بدنش باریک بوده و فضای بین دو چشمش نسبتاً زیاد و معمولاَ دارای پوزه ای  سیاه می باشد. بینی سیاه دارد. دندان هایش محکم با نیش هایی همچون قیچی می باشد. چشمان کوچکش حالت  v شکل به خود دارند و در دو طرف سر، رو به جلو و نزدیک به گونه ها قرار گرفته اند و رنگش معمولا تیره می باشد. پاهاي جلويي صاف بوده و زياد سنگين نمي باشد. دمي متوسط دارد که در ابتدا کلفت بوده و کم کم تا انتها باريک مي شود. اين نژاد پوششي کوتاه، پرپشت  و بادوام دارد که به رنگ هاي قرمز، خاکستري، قهوه اي مايل به زرد، آبي و قهوه اي مايل به زرد يا گندمگون مي باشد. امکان دارد قسمت زیادی روي قفسه سينه اش به رنگ سفيد باشد.

نژاد بردر تریر

خلق و خو:

بوردر ترير يک شکارچي کوچک بوده که جسور و گوش به زنگ مي باشد. خيلي چابک بوده و تمايل دارد تا از فضاهاي باريک عبور کند تا شکاري که در آن طرف وجود دارد را به چنگ آورد. همچنين از از بازي با کودکان نيز لذت مي برد. اين سگ ها مهربان و با رفتار ملايمي مي باشند که  با صاحبانشان در آموزش به آنها همکاري مي کنند. همچنين، ديده بان خوبي مي باشد و ممکن است واق واق کند اما تهاجمي نمي باشد. مطمئن باشيد که آنها به شدت اجتماعي خواهند شد. اين نکته نيز بايد در نظر گرفته شود که توله سگ ها بايد به صداهاي بلند عادت کنند تا دچار ترسويي و کمرويي بيش از حد نشوند. بوردر تريرها تمايل زيادي به کندن زمين دارند. اگر با گربه هاي خانگي عادت کنند با آنها مهربان خواهند بود اما اين نکته را هم بايد در نظر داشت که اين ترير شکاري غريزه قوي دارد و نبايد در مورد حيوانات خانگي که غير از نژاد سگ مي باشد به آنها اطمينان کرد. برخي از اين حيوانات خانگي عبارتند از : همسترها، خوک گينه، خرگوش ها و پرندگان و ...

سايز:

قد: نر 13 الي 16 اينچ ( 33 الي 41 سانتيمتر ) و ماده 11 الي 14 اينچ ( 28 الي 36 سانتيمتر )

وزن: نر 5.9 الي 7.1 کيلوگرم و ماده 5.1 الي 6.4 کيلوگرم

مسائل مراقبتي:

سندروم گرفتگي عضلات سگ ها ( CECS ) که معروف به بيماري سنبله مي باشد. اين يکي از مسائل مراقبتي سگ ها و بيماري هاي ارثي وابسته به خانواده سگ ها در بوردر تريرها مي باشد که اخيراً کشف شده است. اين موضوع که مي تواند با صرع سگ اشتباه گرفته شود يک اختلال متابوليک، عصبي و يا عضلاني مي باشد.

شرايط نگهداري:

بوردر ترير اگر به اندازه کافي ورزش کند براي زندگي در شرايط آپارتماني مناسب خواهد بود. آن ها نسبتاً در خانه غير فعال هستند و يک حياط کوچک برای ورزش و سرگرمی شان کافي مي باشد.

ورزش:

بوردر تريرها براي شکار و داشتن شور و نشاط و سرگرمي پرورش مي يابند. آنها نياز به تمرين زيادي دارند که شامل يک پياده روي طولاني روزانه مي باشد.

اميد به زندگي ( سن ) :

حدود 15 سال ( 12 الي 15 سال ) يا بيشتر

ميزان زاد و ولد :

2 الي 8 توله، بطور متوسط 4 يا 5

نظافت:

پوشش سفت و بادوامشان نيازمند اين است تا بصورت هفتگي شانه زده شود و بصورت حرفه اي دوبار در سال شانه زده شود. ميزان ريزش مو در تريرها خيلي کم و ناچيز مي باشد و از اين لحاظ براي افرادي که داراي آلرژي هستند مناسب مي باشد. فقط در صورت نياز بود آنها را شستشو دهيد.

تاريخچه:

بوردر ترير ابتدا در تپه هاي چويوت ( Cheviot ) نزديک مرز اسکاتلند و انگليس پرورش يافت. اين نژاد احتمالاً يکي از قديمي ترين انواع ترير در برتيانيا مي باشد. کشاورزان با روباه هايي که حيوانات خانگي آنها را مي کشتند مشکل داشتند و بوردر ترير ها در بيرون راندن روباه ها از لانه هايشان به کشاورزان کمک مي کردند. اين سگ ها به اندازه کافي کوچک بودند تا روباه ها را دنبال کنند و در عين حال بزرگيشان به اندازه کافي بود تا با حرکت در کنار اسب ها همگام شوند. کشاورزان اغلب به اين سگ ها غذا نمي دادند به اين اميد که غذاي خود و حتي چيزي بيشتر از آن را خودشان شکار کنند. به اين ترتيب آنها در شکار موجودات ديگري به غير از روباه ها به کشاورزان کمک می کردند، که اين موجودات عبارتند از: سمورها، دله ها، گورکن، موش ها و موش هاي صحرايي. امروزه با آنکه بوردر تريرها حيوانات خانگي مي باشند اما باز هم مي توانند به عنوان يک سگ مزرعه خوب در مبارزه با حيوانات موذي کمک کنند. بوردر ترير در سال 1920 توسط باشگاه سگ هاي بريتانيا ( BKC ) و در سال 1930 توسط  باشگاه سگ هاي آمريکايي ( AKC ) شناخته شد. بعضي استعدادهاي بوردر ترير عبارتنداز: شکار ، مسير يابي ، ديده باني ، چابکي ، رقابت در حرفشنوي ، حيله گري.

گروه: ترير

 

برگرفته از سایت : http://www.dogbreedinfo.com/borderterrier.htm

 

سگ آپارتمانی بوردر تریر

سگ خانگی بوردر تریر

سگ زیبای آپارتمانی بوردر تریر

  

با نظرها و دیدگاه های خود ما را یاری کنید.

نظرات و دیدگاه های کاربران

آمار بازدید بردفا